pirtis-6

„Laikas praleistas pirtyje į gyvenimo trukmę neskaičiuojamas“ – tikriausiai ne kartą teko girdėti šį posakį, kai pradėdavote domėtis pirties ritualais, tradicijomis. Na ir kas iš mūsų nenori būti jaunas, energingas?  Vadovaudamasis tokiu posakiu pirties naujokas stengsis pirtyje pabūti kiek galima ilgiau. Tačiau ar tai saugu? Ar tai nepakenks mūsų sveikatai? Tam, kad teisingai suprasti ir įvertinti šį posakį reikia apibrėžti ką turime omenyje sakydami „laikas pirtyje“.

 

Kas yra šiuolaikinė tradicinė pirtis?

Senoji, nedidelė, dūminė pirtis, kurią laikome pirčių „motina“ dažniausiai buvo sudaryta iš dviejų dalių. Pirmoji patalpa, buvo vėsioji patalpa, kurioje žmonės palikdavo drabužius, rankšluosčius. Ir karštoji patalpa, kurioje kaitinosi ir prausėsi. Laikai keitėsi, pirtis prarado išimtinai higieninę paskirtį, jai atsirado kitokie reikalavimai. Taigi pradėkime nuo to, kad šiuolaikinė pirtis, pirmiausia tai yra statinys su atskiromis patalpomis, kuriose turime skirtingą temperatūros ir drėgmės santykį. Todėl šios patalpos tenkina skirtingus mūsų poreikius. Šiuo metu tradicinė lietuviška pirtis, kaip statinys, turi šias pagrindines patalpas:

  • poilsio zoną, kurioje ilsimės, vaišinamės arbata, bendraujame;
  • prausyklą, šlapią priepirtį arba dušo patalpą;
  • garinę, kurioje kaitinamės ir vanojamės.

 

 

Kiek laiko reikia praleisti pirtyje?

Taigi kai kalbant apie pirtyje praleistą laiką, tikriausiai kalbame apie pirtyje, kaip statinyje, praleistą laiką nes garinėje mes būname labai ribotą laiko tarpą, tikrai ne 4 ar 6 valandas. Todėl verta pakalbėti apie tai kiek laiko reikia skirti sveikos pirties procedūroms, kad jos nepakenktų mūsų sveikatai ir ką galima per tą laiką, praleistą pirtyje, nuveikti.

Ilgalaikė darbo pirtyje praktika leidžia teigti, kad minimalus laikas praleistas pirtyje, siekiant sveikatingumo tikslų, turėtų būti apie 2 valandos, o maksimalus 4-5 valandos. Tiek laiko užtenka, kad organizmas pailsėtų, atsipalaiduotų raumenys, išsivalytų oda. Toks laikas realus tik tokiu atveju jeigu į pirtį einate vienas su šeima arba nedidelė, 3 – 4 draugų grupė. Ilgesnis laiko praleidimas pirtyje gali būti siejamas tik su gausesniu pirties lankytojų skaičiumi. Tada mes skiriame daugiau laiko bendravimui, o ir šiokia tokia eilutė į garinę išsivanoti ar pasišildyti susidaro…

 

O ką gi veikti pirtyje per tą laiką?

 

 

Daugeliui, rečiau į pirtį einantiems žmonėms natūraliai kyla klausimas, ir ką gi galima veikti pirtyje 4 ar 5 valandas, jeigu rekomenduojama lankantis pirtyje gausiai nevalgyti ir juo labiau draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus t.y. mūsų apsilankymo tikslas pirtyje yra sveikatingumas, o ne triukšmingas vakarėlis.

Jeigu jūsų pirtyje bus pirtininkas arba žmogus išmanantis pirties subtilybes, tikėtina, kad vakaro eiga bus suplanuota ir jums reikės tik mėgautis pirties malonumais. Na, o jeigu pirtyje lankotės su mažiau patyrusių draugų kompanija, verta iš anksto pagalvoti apie tai, kuo užsiimsite, garinėje ar priepirtyje, poilsio zonoje.

 

Pirties tradicijos ir ritualai

Žmonės reguliariai besilankantys pirtyse turi savo tradicijas, ritualus. Daugelis iš jų neįsivaizduoja pirties be vantų ir vanojimosi. Tam, kad vanojimasis teiktų naudą, o ne žalą, reikia žmogaus organizmą deramai paruošti šiam veiksmui. Paprastai kalbant reikia pripratinti prie šilumos. Būtina iš karto pasakyti, kad laikas, kurio reikia, kad žmogaus kūnas saugiai sušiltų yra labai individualus. Kiek laiko praleisite kaitindamiesi garinėje, jūsų sprendimas. Niekas už jus to padaryti negali. Joks pirtininkas neturi teisės sakyti, kad negalima išeiti „nes dar nesibaigė pirties programa“ ar jo sugalvotas „ritualas“. Todėl visada rekomenduoju vadovautis taisykle „mažiau yra daugiau“ ir ypač jeigu jūs pirtyje esate daugiau svečias nei nuolatinis jos lankytojas.

Šiuolaikiniai pirtininkai yra sukūrę ir nuolatos kuria naujus pirties ritualus. Jų tikslas, padėti svečiams greičiau atsipalaiduoti, maloniai praleisti laiką su draugais ir pailsėti. Gali būti, kad jūs apsilankysite pažintinėse, taip vadinamose edukacinėse, pirtyse, kurių metu sužinosite kažką naujo, nepatirto anksčiau. Tokių pirties ritualų metu užėjimų į garinę skaičius gali būti labai skirtingas. Jų skaičių, kaip ir pirties mikroklimato rėžimą reguliuoja pirtininkas. Tačiau jau tradiciškai nusistovėjo, kad į garinę būna 4-5 arba 6-7 taip vadinami užėjimai. Kiekvienas iš jų turi savo tikslą, todėl atitinkamai skiriasi laikas kurį praleidžiame garinėje, bei naudojamos priemonės.

 

Kaitinimosi pirtyje etapai

Pirmas užėjimas

Pirmas užėjimas trunka trumpiausiai, laikas kurį praleisite kaitindamiesi yra labai individualus ir jo tikslas supažindinti organizmą su šiluma, nuimti įtampą ir dienos tempą, kuris mus lydėjo iki atvykome į pirtį. Tai tarsi pasiruošimas būsimoms procedūroms. Rekomenduojama ramiai pasėdėti, pagulėti. Šiuo metu malonu pasimėgauti žolelių vantų skleidžiamais kvapais.

 

Antras užėjimas

Antras užėjimas gali būti skirtas intensyvesniam organizmo sušildymui. Pirtininkai beveik visada jums  pasiūlys  pasimėgauti druskos ir eterinių aliejų procedūra. Savarankiškai irgi galime nesunkiai atlikti šią procedūrą. Tam mes galime panaudoti druskos ir mums patinkančio eterinio aliejaus mišinį. Tereikia paimti du indus ir pilstyti druską iš vieno į kitą. Jeigu jūsų kūnas pakankamai sušilo, galima druska padengti kūną ir lengvais judesiais patrinti odą.

 

Trečias užėjimas

Trečias užėjimas beveik visada lydimas intensyvesnio garo. Jo metu galima mėgautis inhaliacijomis panaudojant medžių vantas arba lengvai pavanoti, patrinti kūną beržine vanta. Atskirais atvejais šio užėjimo metu jau atliekamas normalus vanojimas arba vanojimasis. Tai priklauso nuo jūsų kūno įšilimo ir jūsų savijautos.

 

pirtis-3

 

Sekantys užėjimai

Ketvirtas ir visi likusieji apsilankymai skirti odos priežiūros procedūroms. Jų gali būti įvairių todėl užėjimų skaičius sunkiai nusakomas, juk kiekvieną kartą galima atlikti skirtingas procedūras. Dažniausiai garinėje palaikoma žemesnė temperatūra, tiek, kad būtų malonu.

 

 

Kokios dar procedūros atliekamos pirtyje?

Be abejo, mūsų kūnu galima pasirūpinti ne tik garinėje. Daugeliui pirties procedūrų nebūtinas karštis, kuris yra garinėje. Čia kalbame apie masažą ar kojų-rankų voneles, kaukes veidui ir visam kūnui, odos valymo (šveitimo) procedūras. Jas galima atlikti poilsio zonoje arba prausykloje prieš tai 3-5 minutes sušilus garinėje. Suprantama, šiose patalpose turi būti tinkama temperatūra (apie +22-25 C).  Odos šveitimo procedūrą galite atlikti savarankiškai, tačiau maloniau, kai tai daro kas nors kitas. Ir malonumas didesnis jeigu tai daroma panaudojant masažo elementus. Šveisti odą galima panaudojant specialias pirštines arba plikomis rankomis. Nuvalyta, nušveista oda yra paruošta kitai procedūrai, kuri idealiai tinka pirties sąlygomis – maitinanti kaukė veidui arba visam kūnui. Kaukės uždėjimas nėra sudėtingas procesas ir trunka 3 – 8 minutes, tačiau dažniausiai kaukė ant odos laikoma 15-20 minučių. Todėl iš anksto pasirūpinkite, kad per tą laiką kūnas per daug neatvėstų, neperšaltų. Geriausia susivynioti į paklodę ar apsigaubti šiltu chalatu. Jūsų laukia maloni, ramybės būsena po kurios greičiausiai reikės sušilti garinėje arba nusiprausti po dušu.

 

Vanojimas – kaip savotiškas masažas

Vanojimo metu, panaudojant vantas ir šilumą, puikiai išmasažuojamas mūsų kūnas, sušildomi sąnariai ir atpalaiduojami raumenys. Tai puikus masažas ir jeigu jį atlieka išmanantis asmuo, papildomo masažo nelabai ir būtina daryti. Tačiau esant poreikiui galima pasimėgauti relaksaciniais masažais, kurių metu kūnas ne tik bus masažuojamas, bet oda bus įtrinama, padengiama aliejumi. Pirtis puiki vieta palepinti savo kūną medaus gydomosiomis savybėmis, todėl savimasažą ar masažą galima atlikti ir su medumi. Mūsų oda būna švari, išsivaliusi ir pasiruošusi priimti visas tepamų ant jos priemonių maistines medžiagas. Suprantama, kad pirtyje būtina naudoti tik natūralias priemones. Netgi jeigu pirtyje nėra masažą išmanančio specialisto, galima pasidaryti savimasažą. Jūs rankomis arba pasinaudodami pagalbinėmis priemonėmis, galite masažuoti savo plaštakas ir pėdas. Tik atkreipkite dėmesį į tai, kad po masažo su aliejumi nereikėtų vėl užeiti į garinę ar praustis po dušu. Masažo seansus geriausia daryti antroje pirties dalyje, kai kūnas būna įšilęs, nustojęs aktyviai prakaituoti. Po tokių procedūrų geriau susisukti į sausą, šiltą chalatą ir mėgaujantis šilta žolelių arbata pasėdėti 20-30 minučių. Na, o laikas skirtas masažams priklauso nuo masažo rūšies, relaksaciniam masažui gali prireikti ir visų 60 minučių, tačiau dažniausiai tam užtenka 20 – 30 minučių.

 

Laikas pirtyje „sustoja“

 

pirtis-1

 

Ir jeigu šiandien kalbame apie laiką praleistą pirtyje reikėtų atsakyti ir į kitą klausimą. Ar reikalingas laikrodis pirtyje? Tai greičiausiai kiekvieno asmeninis reikalas. Juk lankydamiesi garinėje mes vadovaujamės savo organizmo laikrodžiu, jis priima sprendimus, kiek šildytis ir kada laikas išeiti. Na, o kitoms procedūroms laikrodis kartais būna reikalingas. Ir jis gali būti paslėptas mažai matomoje vietoje, kad netrukdytų mėgautis pirties malonumais tiems svečiams, kuriems laikas sustojo…

Taigi visi sutiksite, kad pirtis puiki vieta sveikatingumo procedūroms, kai mes savarankiškai arba su pirties meistrų pagalba, galime pasirūpinti savo kūnu ir siela. Ir posakis, kad „…laikas pirtyje sustoja…“ tampa realybe.