pirtis-11

Niekam ne paslaptis, kad pirtis gali būti žalinga mūsų organizmui, jeigu ja naudotis neteisingai. Dažniausiai pasitaikančios klaidos yra besaikis maisto vartojimas, šalti gėrimai ar netgi alkoholis. Nors sakoma, kad praustis pirtyje reikia taip, kaip kiekvienam patinka, vis tik laikytis tam tikrų rekomendacijų būtų pravartu. Tai suteiktų daugiau džiaugsmo, teigiamų emocijų ir didintų mūsų organizmo imunitetą, atsparumą ligoms.

Taigi kaip reikia teisingai mėgautis pirties šiluma. Verta pakalbėti apie dvi procedūras be kurių tikriausiai neapsieina pirties ritualai. Tai vanojimas ir odos šveitimas.

 

Vanta – svarbiausias pirties atributas

Suprantama, kad galima nieko intensyvaus nedaryti, tiesiog pasėdėti ar pagulėti garinėje. Bet ar gali būti pirtis be vantos? Daugelis pirties gerbėjų sutiks – vanta būtinas atributas, lietuviškoje pirtyje. Paėmus vantą į rankas, mūsų kūnas duoda signalus ką su ja reikia daryti. Nejučiomis pradedame su vanta liesti odą, sąnarius, priglaudžiame skaudamoje vietoje, nubraukiame per ranką ar koją. Tačiau visi mūsų judesiai nevalingi, atliekami be jokios tvarkos. O jeigu judesius su vanta atlikti pagal tam tikrą schemą, eiliškumą?

 

 

Kaip reikia vanotis vantomis?

Pirties žinovai per daugelį metų sudėliojo judesius su vanta į tam tikras grupes. O tų judesių grupių eiliškumas ir  tapo reiškiniu žinomu kaip vanojimas. Žmonės įvaldę darbą su vantomis, gali suteikti nepakartojamų potyrių, bet kuriam pirties lankytojui. Dažniausiai tai yra profesionalai, kurie nuolatos ieško kažko naujo ir unikalaus. Tačiau ir eilinis pirties mėgėjas gali greitai išmokti keletą judesių, kurie leis nudžiuginti šeimos narius kasdienio apsilankymo pirtyje metu.

 • Garo vaikymas. Garas vaikomas vantomis neliečiant kūno. Mūsų tikslas yra paveikti odą oro srautais. Garą vaikome nuo kojų link galvos, vėliau garą nuleidžiame tiesiai į juosmenį ir judame viena vanta link galvos, o kita link pėdų. Tai kartojame 3-4
 • Glostymas, nubraukimas. Vantos glosto kūną tiesioginio, paviršinio kontakto būdu vos liesdamos lapų galiukais odą. Tai švelnus judesys, dažniausiai atliekame nuo pečių link pėdų. Atskirais atvejais galima ir priešinga kryptimi. Glostomas visas kūno paviršius. Būtina stebėti temperatūrą garinėje. Kuo karščiau, tuo atsargiau glostome, netgi neatitraukiame vantos nuo odos paviršius.
 • Plekšnojimas. Pradedame judesį nuo nugaros ir baigiame ant pėdų. Judesiai lengvi, stengiamasi turėti kontaktą su visu odos paviršiumi. Tai gilesnis kontaktas su kūnu. Vantos keliamos į viršų, paimamas karštas oras. Viena vanta nuleidžiama ant kūno, o kita vanta prispaudžia pirmą vantą. Prispaudus palaikome 3-4 sekundes, kad šiluma giliau patektų į organizmą. Kompresus atliekame ant probleminių kūno vietų, dažniausiai taip šildome sąnarius, raumenis.
 • Kompresas su paspaudimu. Atliekamas analogiškai kaip paprastas kompresas, tačiau čia aktyviai naudojamos rankos. Vanta su karštu oru nuleidžiama ant kūno ir prispaudžiama delnu. Atliekamas masažas sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę. Pagrindinis dėmesys skiriamas stambiausiems sąnariams, klubams, juosmeniui, pėdoms, čiurnoms, keliams.
  Tai intensyvus judesys. Plakama lengvais, greitais judesiais, svarbu išlaikyti tempą ir ritmą. Smūgiai negali būti stiprūs, baigiant judesį būtina sumažinti jėgą. Vizualiai tai atrodo labai stiprus judesys, bet realybėje jis yra valdomas ir kontroliuojamas. Pradedamas nuo nugaros. Judame link juosmens, dubens, blauzdų ir baigiame ant pėdų. Plakimas yra derinamas su glostymu ir atskirose judesio fazėse panaudojamas kompresas. Plakimas atliekamas 1-2 minutes.
 • Trynimas, šveitimas vanta. Viena ranka paimame vantos kotą, o kita ranka spaudžiame lapus prie kūno ir triname. Judesiai gali būti išilgai kūno linijos arba apskritimu. Šveičiame visą kūną. Pradedame nuo pečių linijos ir judame iki juosmens, arba iki pėdų. Jeigu judesiai atliekami ratu, dirbame ant nugaros, vėliau ant juosmens, ant klubų. Tai atliekame ir ant kojų bei rankų. Judesys gali būti nepertraukiamas, ištisinis. Tačiau galima kaitalioti ir su trumpais, stipriau spaudžiamais išilginiais judesiais. Prieš pradedant judesį būtina sušildyti vantas, pakeliant jas į karščio zoną. Jeigu labai karšta, judesiais atliekami neskubant, jei vėsiau , dirbame intensyviau.

 

Vanojimosi ir kontrastinių procedūrų nauda ir rekomendacijos

 

 

Net jeigu nenorite vanoti ar vanotis, vis tiek rekomenduoju turėti pirtyje bent vieną vantą. Vantas mes naudojame viso apsilankymo pirtyje metu. Ji gali padėti nuleisti garą, ją galima pasidėti po veidu atsigulus ant gultų, o galima tiesiog patrinti odą. Beržinė vanta puikiai atstoja plaušinę. Intensyviausias, karščiausias užėjimas būna tada kai mes vanojame vienas kitą ar vanojamės su vantomis patys. Tai tarsi kulminacija. po jos jau galima išmėginti kontrastines procedūras. Tik būtina atkreipti dėmesį, kad tai nereiškia, jog visi po vanojimo puolame į ledinį vandenį, sniegą. Stiprios kontrastinės procedūros rekomenduojamos tik užsigrūdinusiems, bent kartą savaitėje į pirtį vaikštantiems žmonėms. Visi kiti turi patys pasirinkti kokia vandens temperatūra bus tuo metu. Gal vienam užteks kambario temperatūros vandens, o kitam  ledinio vandens iš kibiro, kad apšlakstyti  veidą, nupilti krūtinę. Patirtas stresas turi būti malonus. Juk pirtis ir joje atliekamos  procedūros nėra kankinimo vieta.

 

Po vanojimosi – odos priežiūros ir grožio procedūros pirtyje

Po vanojimosi, pirties procedūroms reikalinga temperatūra būna mažesnė, o laikas praleidžiamas garinėje tampa ilgesnis. Ateina laikas grožio procedūroms. Daugiausiai dėmesio skiriame odai. Oda yra vienas iš didžiausių savo apimtimi žmogaus organų. Oda saugo mūsų organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio: šalčio ir karščio, perteklinės drėgmės, išdžiūvimo. Odoje yra daugybė smulkių kraujagyslių, limfotakių, nervų galūnėlių, energetinių taškų, prakaito ir riebalinių liaukų.

Mūsų oda nesukels problemų jeigu ji bus švari ir sveika. Todėl pirmiausia kuo pasirūpiname atėję į pirtį ir yra mūsų oda. Priemonių, kurių pagalba nesudėtinga ir nebrangu prisižiūrėti savo kūno odą yra gausybė. O labiausiai, buitiniam lygmenyje, paplitusi yra druska, medus, molis.

 

Kokias priemones odos priežiūrai naudoti pirtyje?

Druska ir jos nauda odai

 

 

Kokią druską naudoti odos priežiūrai spręsti jums. Galima naudoti Himalajų, jūros arba tiesiog akmens druską.

Druskos poveikis mūsų organizmui yra įvairiapusis.

 • Druska nuvalo viršutinį odos paviršių, pašalina negyvas odos lasteles;
 • Druska stimuliuoja prakaitavimą ir pagreitina kūno įšilimą;
 • Aktyvina kraujotaką;
 • Mažina skausmus esant artritui ar reumatui;
 • Didinamas odos elastingumas;
 • Pasižymi dezinfekuojančiomis savybėmis, padeda užgyti nedidelėms odos žaizdelėms;
 • Padeda apsisaugoti nuo grybelio;

Druska pasižymi absorbuojančiomis savybėmis, padeda pašalinti šlakus, gali būti stiprus ir tuo pačiu, švelnus odos šveitiklis. Svarbu druską naudoti teisingai ir vadovautis sveikos pirties principais, lankymosi pirtyje taisyklėmis. Kad druska teiktų naudą mūsų organizmui ją naudojame garinėje, kurioje temperatūra būna apie + 40-50 C šilumos. Mūsų kūnas turi būti šiltas, todėl prieš pradėdami naudoti druską maloniai sušylame, bet neperkaistame. Prasidėjus intensyviam prakaitavimui visą kūną švelniai padengiame druska ir lengvais judesiais triname odą. Jeigu šveitimo procedūrą atliksite savarankiškai, puikiai jausite jėgą su kuria trinsite. O jeigu jus trins kažkas kitas, nebijokite pasakyti, kada spaudimo jėga jums bus per didelė. Šilumoje mūsų oda tampa labai elastinga, todėl galite ir nepajusti to momento, kai ją tiesiog subraižys. Tokio stipraus šveitimo pasekmės pajusime tik kitą dieną.

 

Druskos šveitimas kaip profilaktika sveikatai

Šveičiant druska kūną, tuo pačiu metu mūsų plaučiai mėgausis druskos dulkėmis pasklidusiomis po visą garinę. Tai puiki profilaktinė priemonė sergantiems astma. Bronchai tarsi gauna sustiprintą ventiliaciją. Todėl drąsiai galima teigti, kad kvėpavimas druskos dalelėmis prisotintais garais yra puiki peršalimo ligų profilaktika. Siekiant sustiprinti druska prisotintų garų efektą, į druską galima įlašinti kelis lašus jums patinkančio eterinio aliejaus ir papilstyti iš vieno indo į kitą. Tokiu būdu paskleisite kvapus po garinę, sušildysite druską.

 

Druskos ir medaus mišinys

Druska unikalus gamtos produktas, kuris tinka maišyti su kitais produktais. Tradiciškai lengviausiai paruošiamas druskos ir medaus mišinys. Druskos ir medaus santykis nėra labai svarbus, bet geriau, kad druska neprarastų savo šveičiamųjų savybių. Taip gali atsitikti jeigu jūsų mišinyje dominuos medus. Tačiau ir tada jūs galite pasidaryti puikią druskos-medaus kaukę. Jums tereikia švelniais judesiais nušveisti odą, palikti ploną sluoksnį ir pagulėti  15-20 minučių garinėje. Po to belieka nusiprausti šiltu vandeniu ir nušluostyti odą šiurkščiu rankšluosčiu.

Ruošdami tokį mišinį būkite atsargūs. Paskutiniu metu medus daug kam sukelia įvairias alergijas.

 

Druskos ir aliejaus mišinys

Druską sumaišius su aliejumi ir įlašinus kelis lašus eterinio aliejaus, galima pasigaminti puikų odos šveitiklį. Jis skleis malonų kvapą, o aliejus sušvelnins druskos poveikį jūsų odai ir tuo pačiu pamaitins odą.

 

Druskos ir vaistažolių maišymas

Druską galima sumaišyti su vaistažolėmis arba prieskoniais. Nepakartojamas aromatas pasklis garinėje jeigu druską sumaišysite su vaistinėmis ramunėlėmis, čiobreliais, mėtomis, gvazdikėliais, cinamonu ar raudonėliais. Jeigu nespėjote vasarą pasiruošti augalų, visas reikiamas priemones galite nusipirkti vaistinėje. Ten tikrai gausus pasirinkimas. Kiekvieną savaitgalį galėsite mėgautis vis kitais kvapais….

 

Druskos maišymas su moliu

 

pirtis-10

 

Druską taip pat galima maišyti ir su natūraliu gamtos produktu – moliu. Tokiu būdu mes panaudojame abiejų priemonių gerąsias savybes mūsų organizmo stiprinimui. Molis yra unikalus gamtos produktas sudarytas iš mineralų. Jo poveikis odai yra unikalus ir galima pasakyti , kad molis veikia kaip „kempinė“, kuri ištraukia iš odos nešvarumus, riebalus ir kenksmingas medžiagas. Molis pasižymi priešuždegiminėmis ir raminančiomis savybėmis. Molis gera pagalbinė priemonė gydyti uždegimus, širdies ir kraujotakos veiklos sutrikimus, mažina cukraus kiekį kraujyje.

Dėmesio. Jeigu galvojate molį naudoti kaip pagalbinę gydymo priemonę, pasitarkite su savo gydytoju, įvertinkite savo sveikatos būklę.

Dar didesnių rezultatų pasieksite, jeigu molį maišysite ne su paprastu vandeniu, o naudosite augalų vandenį – hidrolatą. Hidrolatas yra unikalus produktas gaunamas distiliuojant augalų dalis vandeniu. Jo gamyboje nenaudojamos joki papildomi priedai. Vertingiausias hidrolatas yra gaminamas mažomis partijomis ir jo išsaugojimui nenaudojamos jokios konservuojančios medžiagos. Principas aiškus ir paprastas: pagaminai – sunaudojai.

Taigi jeigu ruošiant kaukes su moliu vietoje paprasto vandens naudosite hidrolatą, jūsų oda gaus dar didesnį kiekį naudingų medžiagų.

Aišku, kad pirtyje hidrolatą galima naudoti ne tik kaukių gamyboje. Jis puikiai tinka sudrėkinti veido ir viso kūno odą tarp užėjimų į garinę. Užtenka nupurkšti arba tiesiog nuplauti veidą su hidrolatu. Ir jokiu būdu nešluostykite. Tiesiog leiskite natūraliai nudžiūti. Oda pati pasiims jai reikalingas medžiagas, o perteklius išgaruos.

 

Mėgaukitės pirties teikiamais malonumais, saugiai naudokite dar nebandytas medžiagas ir jūsų organizmas jums padėkos. Juk viskas priklauso nuo jūsų fantazijos ir tikslų!