foto

Vien tik vienas epidermis (išorinis odos sluoksnis) sudarytas iš 12-15 įvairių ląstelių sluoksnių. Epidermio storis skirtingose kūno vietose gali siekti nuo 0,03 iki 0,12 mm. Tai yra šiek tiek daugiau nei paprasto A4 lapo storis.

Epidermis apima kelis sluoksnius, sudarytus iš skirtingos formos epitelio ląstelių.

Giliausias sluoksnis – pamatinis sluoksnis – išsidėstęs apačioje, o stulpo formos kamieninės ląstelės sudaro vienos ląstelės storio eilę.

Iškart virš pamatinio sluoksnio išsidėstęs dygliuotasis sluoksnis, kurį sudaro 3-8 eilės ląstelių su ataugomis, panašiomis į dyglius.

Tuomet seka 1-5 eilės grūdėtojo sluoksnio ląstelių. Tai yra tankiai išdėstytos suplokštėjusios mažos ląstelės, panašios į grūdus.

Virš grūdėtojo sluoksnio – blizgusis sluoksnis – tai plonas, beveik permatomas sluoksnis, jis randamas tik delnų ir padų epidermyje.

Viršutinis sluoksnis – raginis – susideda iš daugiasluoksnių suragėjusių epitelio ląstelių. Raginis sluoksnis pasižymi nuostabia savybe: jis yra visiškai atsparus vandeniui dėl tankiai išsidėsčiusių ląstelių ir riebalų sluoksnio, kuris atstumia vandenį. Tiesa, ilgai būnant vandenyje, oda jį sugeria ir truputį išbrinksta.